ایمنی سیلندر های تحت فشار

چراباید سیلندرهای تحت فشار را به صورت عمودی نگهداشت؟

در صورت نگهداشتن این کپسول ها به صورت افقی آیا خطری ما را تهدید می کند؟

خوب دوستان عزیز و همراهان مرکز اطلاعات ایمنی، بهداشت و محیط زیست در این پست با ما همراه باشید تا جواب سوالات شما را بدهیم.

هنگامی که از مخازن سوخت و اکسیژن استفاده می کنید باید آنها کاملا محکم بسته شده باشند و بصورت عمودی در کنار دیوار یا بر روی گاری مخصوص قرار داده شده باشند.

به ویژه مخزن اکسیژن به دلیل این که به هنگام پر بودن فشاری حدود ۲۱ مگا پاسکال که معادل ۳۰۰۰ پوند فوت بر اینچ مربع و برابر با ۲۰۰ اتمسفر است دارد.

دقت گنید که اگر در این حالت مخزن اکسیژن بیفتد یا به شیر آن ضربه وارد شود یا ضربه ای به مخزن زده شود در این حالت سیلندری که تحت اکسیژن فشرده است می تواند بصورت یک موشک پرنده و مرگبار عمل کند.

به این دلیل نباید هیچگاه سیلندر یا مخزن اکسیژن را بدون قرار دادن و محکم کردن درپوش شیر آن جابجا نمود.

هیچگاه سیلندر استیلن را از پهلو روی زمین قرار ندهید چون سیلندر استیلن حاوی استون است که بطور محلول در استیلن قرار دارد اگر مخزن به هنگام جابجایی به پهلو خوابانده شود. ابتدا باید بصورت عمودی نگهداری شود بطوریکه شیرش به سمت بالا باشد و زمان کافی ( بیشتر از ۳۰ دقیقه ) فرصت داده شود تا این استونی که رسوب کرده مجددا جذب گاز شود.

ارگونومی ابزار دستی
حتما بخوانید:

اگر این نکته رعایت نشود استون ممکن است وارد جریان گاز و شلینگ شده و بنابراین فضایی در بالای مخزن استیلن بوجود آید که عاری از sorbent باشد (kapok, bunting, or acetone) و این فضای عاری به آن اندازه ای بزرگ شود که که استیلن گازی شکل در این محل قرار گیرد و انفجاری رخ دهد و به جان و اموال شما صدمه بزند.

در بحث ایمنی سیلندر های تحت فشار به یاد داشته باشید که هیچگاه پروپان یا مخزن گازهای مایع را بصورت خوابیده مورد استفاده قرار ندهید. چون اینها نیز مانند سیلندرهای دیگر تحت فشار پر شده اند و خواباندن (یا از همه بدتر وارونه کردن آنها !) می تواند باعث شود که مقداری مایع وارد شیر شود.

هیچگاه سیلندرهای اکسیژن و هیدروژن را که روی زمین خوابیده هستند نغلتانید…

ابتدا درپوش ولو سیلندر اکسیژن را بردارید و سپس آن را به آرامی کمی باز کنید و دوباره آن را ببندید این کار دو دلیل دارد:
این کار باعث می شود که هر گونه ذرات گرد و غباری که روی ولو نشسته است پاک شود، چون این ذرات می توانند در رگولاتور جمع شده دو عمر و دقت آن را کم کنند.

امیدواریم این مطلب (ایمنی سیلندر های تحت فشار) برای شما مفید واقع شود.

آیین نامه ایمنی افراد دارای اختلال شنوایی در کارگاه ها
حتما بخوانید: